Miłość jest najważniejsza

Miłość jest najważniejsza

„Miłość jest najważniejszym wydarzeniem między narodzinami a śmiercią człowieka”

 

Mówi się, że ważnych dla naszej przyszłości decyzji nie powinno się podejmować ani w złości, ani w chwilach przypływu radości. 

Rozmawiając ze swoimi współpracownikami z branży ślubnej, właścicielami sal, muzykami, fotografami zdałam sobie sprawę z tego jak wiele związków nie jest w stanie przetrwać próby czasu. I nie mówię tu wcale o małżeństwach, które rozpadają się po 10, 15 czy 20 latach. Mam tutaj na myśli związki dwu, cztero, pięcioletnie. 

Poznajemy się, wydaje nam się w danej chwili, że to miłość na całe życie, że po prostu lepiej być nie może. Decydujemy się na zaręczyny, a potem zabieramy się za planowanie ślubu i wesela. Tak niestety wygląda dzisiejszy rynek ślubny, że od ustalenia daty ślubu do samego wydarzenia poczekać musimy średnio od roku do nawet dwóch lat. I co się w tym czasie okazuje.. że coraz więcej par tej próby czasu nie jest w stanie przetrwać. A w konsekwencji i ja, i Wy spotykacie się z tematem odstąpienia terminu na ślub i wesele. 

No więc.. dlaczego tak się dzieje? Dlaczego po pewnym czasie okazuje się, że to szaleńcze zakochanie gdzieś znika? 

Trzy składniki miłości

 • Intymność
 • Namiętność
 • Zaangażowanie

Miłość kochani to nie jest stan uczuć człowieka.

Miłość to proces, który zachodzi w długotrwałym związku dwojga ludzi.

Dlatego niech nie dziwi Was to, że wraz z biegiem czasu zaczynacie czuć się w związku inaczej, że ten związek się zmienia. Jest to zupełnie normalny i nieunikniony proces każdej relacji. 

Rozwój związku miłosnego

 • Zakochanie
 • Romantyczne początki
 • Związek kompletny
 • Związek przyjacielski
 • Związek pusty i jego rozpad

Według naukowców miłość składa się z trzech składników. Pierwszy z nich to intymność. 

Wbrew potocznemu rozumieniu intymności nie chodzi tutaj tylko o kontakt cielesny, ale o chęć dbania o dobro naszego partnera, przeżywanie szczęścia spowodowanego przebywaniem razem, wspólny szacunek, poczucie bezpieczeństwa, zrozumienie, dzielenie się, wspieranie czy uważanie partnera za ważny element naszego życia.  

Badania Sternberga wykazują, że struktura intymności nie zależy od tego, czy jest to miłość w stosunku do partnera życiowego, matki, ojca czy rodzeństwa. Są to przeżycia charakterystyczne dla miłości w ogóle. 

Namiętność jest natomiast połączeniem emocji pozytywnych, takich jak: zachwyt, tkliwość, pożądanie, radość, jak i negatywnych – bólu, niepokoju, zazdrości czy tęsknoty.

Nie można zapomnieć tutaj o mocno uwydatnionym pobudzeniu fizjologicznym. Towarzyszy nam wtedy bardzo silna motywacja maksymalnego połączenia się partnerem. O ile intymność budowana jest powoli i równie powoli zanika, o tyle dynamika namiętności jest dramatyczna. Rośnie ona bardzo szybko i równie szybko gaśnie. Nie ma takiej możliwości by wzrastała ona w nieskończoność, tak samo jak „największa nawet lawina nie może spadać bez końca”. Namiętność spada do zera, a jej ostateczny koniec jest zazwyczaj powiązany z negatywnymi emocjami. 

Decyzje, które podejmujemy, nasze myśli, uczucia i działania dążące do przekształcenia relacji miłosnej w trwały związek oraz utrzymanie tego związku pomimo pojawiania się przeróżnych przeszkód i problemów to trzeci składnik miłości – zaangażowanie.

W odróżnieniu od intymności i namiętności, zaangażowanie jest świadomie poddawane kontroli ze strony kochających się ludzi.   Poziom zaangażowanie rośnie w związku powoli. Jego przyspieszony wzrost zauważyć można w momencie wzrostu namiętności i intymności. Ustabilizowany już poziom trwa niemal do momentu, w którym trwa związek. Rozpad związku jest zazwyczaj równoznaczny z zanikiem zaangażowania. 


Fazy związku miłosnego.

Zoperacjonalizowanie i zrozumienie czym są poszczególne składniki miłości pozwoliło na wyróżnienie sześciu faz związku.

 1. Zakochanie – obecna jest tylko namiętność.

Co ciekawe mówi się, że zakochanie jest ślepe i krótkotrwałe. Daje silne poczucie szczęścia. Jest egoistyczne, skupia się bowiem na tym kto kocha, nie na tym kto jest kochany. 

Miłość jest natomiast powolniejsza, trwalsza i bardziej skupia się już na osobie kochanej, niż na tym kto kocha. Oprócz silnego szczęścia miłości towarzyszy też ból. 

Co więcej zakochanie wcale nie musi być pierwszą fazą miłości – przypływ namiętności może zdarzyć się nawet po długiej znajomości, a tym samym zaskoczyć „starych przyjaciół”. 

 1. Romantyczne początki – do namiętności dołącza intymność. 

Zakochanie ciągnie za sobą pragnienie możliwie najczęstszych i najbliższych kontaktów z ukochaną osobą. Jeśli uczucia te zostają odzwierciedlone mamy do czynienia z budowaniem relacji opartej na intymności. Częstsze spotkania, różnorodne sytuacje, rozłąka to czekanie na ponowne spotkanie, wspólne tajemnice, brak wstydu, rozwijanie własnego języka, sposobu komunikacji charakterystycznej dla tych konkretnych osób, zauważanie i przewidywanie punktu widzenia partnera, synchronizowanie celów i planów, pojawia się zaufanie, lubienie, swój związek zaczynamy uważać za jedyny i niepowtarzalny, coraz częściej i silniej jednostki pojawiają się jako para. 

 1. Związek kompletny – namiętność i intymność zaczynają być uzupełniane przez zaangażowanie. 

Większość związków każdego z nas nigdy nie wykracza poza fazę romantycznych początków. W momencie gdy miłość romantyczna przemija, a w naszej relacji nie ma odpowiedniego zaangażowania związek rozpada się. Faza, którą nazwać możemy jako związek kompletny nie zdarza się często. Gdy się już jednak zdarza niesie za sobą ważne konsekwencje. To właśnie wtedy, najczęściej podejmujemy decyzje o założeniu rodziny. 

 1. Związek przyjacielski – nadal trwają intymność i zaangażowanie, nie ma już natomiast namiętności.

Związek przyjacielski to ten najpiękniejszy i najpełniejszy rodzaj miłości. To miłość dojrzała i spełniona. Największym problemem, z którym mamy tutaj do czynienia jest spadek intymności, z czym nieustannie musimy walczyć i nieustannie musimy ją pielęgnować. 

 1. Związek pusty – w relacji jest jeszcze zaangażowanie, nie ma już intymności.

Zanik intymności prowadzi często do fazy związku pustego. Jedynie występowanie jeszcze motywacji i zachowań nadal podtrzymujących związek sprawia, że jego istnienie jest jeszcze widoczne. Ze względu na to, że atrakcyjność takiego związku jest znikoma partnerzy często ulegają w tej fazie pokusom innych, nowych związków, które przynajmniej na początku wydają się być bardziej pociągające. 

 1. Rozpad związku – wycofanie ostatniego z trzech składnika miłości – zaangażowania. 

Mając już wiedzę, popartą badaniami, statystykami, ale przede wszystkim prawdziwym życiem wiecie na co zwracać uwagę, o co i jak dbać by miłość w Waszych związkach nie wygasła nigdy.

Trzymam za Was kciuki!
Kasia

 

Zdjęcia pochodzą z serwisu: pinterest.com

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *